Blog

Lean w produkcji jednostkowej? Czy to możliwe?

Często słyszymy, że lean to japoński wynalazek dla Japończyków i produkcji seryjnej, a my mamy dowody, że lean jest dla każdego!

mix-model-design-banner

 

Zacznijmy od tego, by sobie zdefiniować: czym ten lean jest?

Naszym zdaniem, lean to umiejętność ciągłego dostrzegania potencjału do doskonalenia i przekładania go na realne wyniki poprzez zaangażowanie każdego członka organizacji: od Prezesa do pomocnika operatora. W tym celu na całym świecie stworzono całą masę rozwiązań (narzędzi) technicznych i organizacyjnych, które pomagają w zamianie wyzwań na wymierne rezultaty. Te narzędzia to tylko wachlarz możliwości, których wykorzystanie ułatwia przekucie potencjału na wyniki. Ale to nie narzędzia decydują o tym czy jesteśmy lean, ale sposób naszego działania i efekty, które osiągamy. By się upewnić, że to nie nasz lokalny LeanQ Team’owy pogląd wystarczy zapoznać się z założeniami najbardziej pożądaną w świecie leanShingo Prize i poznać jej założenia.

 

Dowód 1: Czy doskonalić potrafią tylko Japończycy?

Nie! Jesteśmy postrzegani (i to jest fakt!) jako jeden z najbardziej kreatywnych narodów. Jeśli tylko znajdziemy w sobie wystarczającą ilość motywacji potrafimy znaleźć rozwiązania każdego problemu. Niemcy nawet mówią, że ich to przeraża, a Francuzi, że tylko w Polsce tak szybko można osiągać rezultaty.

Dowód 2: Czy potencjał jest tylko w produkcji seryjnej?

Każdy, kto choć raz zetknął się z produkcją jednostkową wie jaka masa wyzwań stoi przed każdym zamówieniem. Wie doskonale jak wiele problemów trzeba każdorazowo rozwiązywać. Produkcja seryjna „to pikuś”. A tam gdzie potencjał i wyzwania, tam też możliwości doskonalenia.

Dowód 3: Czy dostrzegać potencjał potrafią tylko Japończycy?

Zapytajcie dowolnego człowieka na ulicy co mu nie odpowiada w jego otoczeniu. Nie jesteśmy jak Amerykanie, którzy zawsze mówią „ok!”. My potrafimy dostrzegać nieprawidłowości i zgłaszać niezadowolenie. A każdy objaw niezadowolenia to potencjał do doskonalenia! No, może mamy trochę problem z przekuciem niezadowolenia z sytuacji na zaangażowanie się w jej zmianę, ale … kto lubi zmiany? Zwykle Ci, którzy mają wiarę, że sytuacja może się zmienić.

Dowód 4: Czy istnieją firmy, które mając produkcję jednostkową wdrożyły lean?

Tak, i jest ich cała masa na świecie, a także w naszym portfolio. Nasze doświadczenie pokazuje, że wszystkie narzędzia lean (i nie tylko lean) mają zastosowanie również w produkcji jednostkowej. Bo u podstaw tych narzędzi leży zdrowy rozsądek i prostota. Nie można ich tylko kopiować na zasadzie „copy-paste”. Wystarczy korzystać z wszystkich pokładów kreatywności zespołów: od Prezesa po pomocnika operatora.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi referencjami (link), a być może dojrzysz w nich kogoś, kto może być dla Ciebie inspiracją w osiąganiu doskonałości operacyjnej na poziomie Best-In-Class!