Młot i taniec – początkowo surowa bezwzględna blokada a następnie obserwacja i selektywne, celowane działania. Ta taktyka, obecnie powszechnie stosowana do walki z pandemią koronawirusa może – z zachowaniem proporcji i odpowiedniego układu odniesienia – sprawdzić się w nadchodzącym procesie rekonwalescencji firm.

Uderzenie jest potężne, skutki – bezprecedensowe. Zatrzymane lub co najmniej spowolnione procesów produkcyjnych, zerwanie łańcuchów dostaw, utrata płynności finansowej, uszczuplone stany osobowe załogi – to sytuacja na dzisiaj. Biznesy drżą w posadach i na razie nikt nie jest wstanie powiedzieć, kiedy grunt na nowo osiądzie. Ale ten moment nadejdzie. I wtedy będzie trzeba wstać, otrząsnąć się i… zatańczyć.

Tak, właśnie zatańczyć, bo to nie będzie czas na nieudolne człapanie. A twoje kroki będą musiały być od razu pewne, właściwe, stawiane z wyczuciem i w odpowiednim rytmie, efektowne i efektywne. Nawet jeśli do tej pory nie byłeś mistrzem parkietu.
Zatem, mimo że ciągle jeszcze starasz się uniknąć ciosów młota, już teraz warto pomyśleć o pierwszych krokach w przyszłość

NA POCZĄTEK O PIĘCIU KROKACH. O SEKWENCJI KROKÓW STAWIANYCH ZDECYDOWANIE I KONSEKWENTNIE. O WDROŻENIU 5S

Jeżeli już miałeś okazję spotkać na swej drodze tę metodę 5S ze „złego” słyszenia, czy widzenia, albo dotychczasowe doświadczenia sprawiły, że nabawiłeś się wręcz psychosomatycznej alergii na audyty 5S skupione na czystości i porządku, to wiedz, że nie o tym mowa. Tu nie chodzi o ład, porządek, szmatki i miotły… Chciałbym Ci zaproponować zupełnie inne spojrzenie. Nową perspektywę. A właściwie dwie perspektywy. Ludzką i produktową.
Otóż, najpierw spójrz na swój proces z punktu widzenia i „czynienia” operatora. W makro- i mikroskali.

Zadaj sobie kilka pytań. Czy jego praca jest efektywna, czyli czy wszystko co robi rzeczywiście jest „sprzedawalne” klientowi? Czy każda chwila jest efektywnie wykorzystana. Czy gdybyś miał pracować na jego miejscu, to mógłbyś robić to efektywnie od pierwszej chwili i przez „dłuższą” chwilę”?

SKUP SIĘ NA EFEKTYWNYM STNAOWISKU PRACY, A ZAPOMNJI OPUSTYCH HASŁACH: STANDARD 5S, METODA 5S CZY AUDYT 5S.

Potem daj się poprowadzić produktowi przez cały proces. A następnie zastanów się: czy ta wędrówka była kształcąca, krótka i bezpieczna? Może jednak coś byś w niej zmienił, poprawił? A może wybrałbyś inną trasę?
Porządek, błędnie utożsamiany z 5S, jest jedynie naskórkowym objawem zdrowych procesów. Kluczowe jest zastosowanie sprawdzonej terapii, dającej trwały efekt w krótkim czasie. Na razie nie myśl o przedmiotach. To zaledwie scenografia. Myśl o czynnościach! Zwłaszcza o marnotrawstwie! Istotą wdrożenia 5S nie jest przestawianie narzędzi, malowanie linii, zapalanie lampek, a tym bardziej rytualne pląsy z mopem. Selekcja, systematyka i kolejne „eski” dotyczą analizy zabiegów, operacji i identyfikacji zawartych w nich strat.

CZYM NAPRAWDĘ POWINIENEŚ SIĘ ZAJĄĆ, ŻEBY POPRAWIĆ EFEKTYWNOŚĆ, A NIE TYLKO „ODFAJKOWAĆ” POSIADANIE STANDARDU 5S ?

Po pierwsze: dokładnie zrozum wszystkie marnotrawstwa związane z produktem podczas jego przemieszczania się w firmie oraz te, zawarte w czynnościach wykonywanych przez pracowników.
Po drugie: zadbaj o upowszechnienie tej wiedzy wśród operatorów. To będą Twoi partnerzy, Twoje oczy i ręce. Twoi łowcy. Zaangażuj wszystkich i zogniskuj ich uwagę na eliminowaniu lub co najmniej zmniejszaniu tych etapów procesu, które nie są związane z wartością dodaną.
Po trzecie: Wdróż i systematyczne wykorzystuj nieskomplikowane i sprawdzone praktyczne, graficzne i analityczne narzędzia, aby zrozumieć i systematycznie ulepszać przepływ produktu oraz informacji o produkcie, co da w efekcie funkcjonujący standard 5S.
Na koniec, zadbaj o utrzymanie zdobytych przyczółków. Opracuj i systematycznie stosuj proste, nieczasochłonne wizualne metody utrwalania nawyku ciągłego doskonalenia, a nie rozbudowane arkusze kontrolne audytu 5S.
Jeśli zadbasz o powyższe sumiennie, cierpliwie i systematycznie, to wkrótce zbierzesz pierwsze owoce: uproszczone procesy, zorganizowane, „bezstratne” i standardowe operacje, zrównoważone obciążenie operatorów, rozwijający się i kompetentni pracownicy, przewidywalna i powtarzalna wydajność…

Wtedy „porządek” pojawi się sam. Będzie Twoim naturalnie skrojonym kostiumem z wielkim „5S” na piersiach. Wcześniej wyglądałbyś w nim groteskowo. Teraz podbije kunszt tancerza!
I znowu królujesz na parkiecie!

ZOBACZ TEŻ

Szkolenie 5S – eliminacja marnotrawstwa – ONLINE

Szkolenie 5S – eliminacja marnotrawstwa w praktyce