PROGRAM CIĄGŁEGO DOSKONALENIA (KAIZEN I POMYSŁY PRACOWNICZE)
Zadania wynikające z Programu Ciągłego Doskonalenia mogą być zadaniami wykraczającymi poza zadania obowiązkowe realizowane na stanowisku pracy, w związku z czym udział w Programie jest dobrowolny i nagradzany na określonych zasadach.
Innowacyjny Pomysł Pracowniczy (IPP) – pomysł prosty do realizacji, który może zostać wdrożony przez pracownika operacyjnego. Pracownik może go zgłosić i wdrożyć indywidualnie lub dobrać osoby do zespołu spośród innych pracowników. Taki pomysł może zostać wyłoniony także w oparciu o wyniki sesji kaizen.
Sesja Kaizen – tzw. inkubator pomysłów, w oparciu o wyznaczone cele ilościowe i określony obszar usprawnień jest to działanie realizowane przez koordynatora programu. Koordynator może dobrać zespół pracowników i przeprowadzić z nimi sesję Kaizen w wybranym obszarze celem identyfikacji problemów i wygenerowania pomysłów usprawnień. Na tych sesjach pracownicy mogą otrzymywać zadania do realizacji jako IPP.
Międzywydziałowy Projekt Pracowniczy (MPP) – w wyniku sesji Kaizen mogą pojawiać się pomysły trudne w realizacji wymagające zaangażowania większej ilości osób także spoza obszaru produkcji. Taki pomysł to zazwyczaj dłużej trwający projekt.
Kryteria oceny – są to wskaźniki według, których oceniane są pomysły. Kryteria mogą być zmieniane raz na pół roku w oparciu o szczególne potrzeby firmy.
Podręcznik (Manual) zawiera uregulowania dotyczące:
- Inicjowania i realizowania sesji Kaizen
- Zasady zgłaszania pomysłów i ich oceny
- Klasyfikacji pomysłów do: Innowacyjnych Pomysłów Pracowniczych (IPP) lub Międzywydziałowych Pomysłów Pracowniczych (MPP) opartych na pracy interdyscyplinarnych zespołów Kaizen
- Przyznawania nagród za wdrożone pomysły
- Monitorowania projektów i ocenianie efektów wynikających z wdrożenia pomysłów
Przykładowe załączniki: - Mapa funkcjonowania Programu Ciągłego Doskonalenia
- Kryteria oceny
- Kalkulacja budżetu